Léto

V letním období nabízí zdejší hluboké lesy velké množství turistických a cykloturistických tras (Via Verde). V okolí je nepřeberné množství různých tipů nejen na výlety. Zde na webu pro Vás uvádíme takové ty nejzajímavější. Možností je spousty a rádi Vám poradíme i osobně až k nám dorazíte.

Mapa
Vyhlídka Mandelstein (Rakousko)

Vyhlídka Mandelstein (Rakousko)

Vrchol Mandelstein má nadmořskou výšku 874 m a nabízí široký výhled až do Česka nebo na Novohradské hory. Na vrchol se dostanete snadno po 20 minutovém výstupu z parkoviště. Cesta na vrchol s vrcholovým křížem vede kolem malé zvonice a kaple. Projdete kolem zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi kulturního prostoru Waldviertel/jižní Čechy.

Podnikněte pěší túru po vrcholové okružní trase. Výhled na zajímavé skalní útvary stojí za to.

Vrchol Nebelstein

Vrchol Nebelstein u obce Moorbad Harbach dosahuje výšky 1 017 m n. m. a je tímto nejvyšší vyvýšeninou ve Waldviertelu. Pokochejte se nádherným výhledem z vrcholu. V pěkných dnech dohlédnete až na Ötscher. Na úpatí skalního útvaru se nachází turistická chata svazu ÖAV, která je v provozu od dubna do listopadu. Z parkoviště vystoupáte k chatě a na vrcholu za cca 15 minut. Zážitková turistická stezka Nebelstein (Nebelstein Erlebnis-Wanderweg) je turistický okruh v délce přibližně 11 kilometrů. Během túry se dá zvládnout 400 výškových metrů, které se ale v pravém slova smyslu zdolají zcela „hravě“: o zábavu a rozmanitost se postará šest zážitkových zastavení na trase.

Vrchol Nebelstein
Vyhlídka Mandelstein (Rakousko)

Kraví hora

Bývalá vojenská hláska na vrcholu Kraví hory přebudována na telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost. Z plošiny ve výšce 32 m nabízí rozhledna kruhový výhled na okolní vrcholy Novohradských hor jak na české, tak na rakouské straně, Budějovickou a Třeboňskou pánev,Slepičí hory, Kleť v Blanském lese, část Šumavy. Možno spatřit Alpy, ovšem pouze za dobré viditelnosti.

Ve vrcholových partiích Kraví hory nepřehlédnete skalní útvary mezi nimiž je dobře patrná 10 m vysoká Napoleonova hlava. Na jižním úbočí se nachází zvolna zarůstající kamenné moře.

Hora Vysoká

Vysoká s nadmořskou výškou 1034 m je jihočeská hora, nejvyšší bod okresu České Budějovice a desátý nejvyšší vrchol Novohradských hor. Jedná se o jednu z dominant severní části pohoří. Okruh je značený červenou barvou a místy se objeví zajímavé kameny či průhledy do kraje. Obrovská skála zvaná Vitorazská vyhlídka uchvacuje svým rozhledem.

Hora Vysoká

Další zajímavá místa k nakouknutí

Novohradské vrcholy – Rozhledna na Kraví Hoře
Novohradské vrcholy – Kuní Hora
Pohoří na Šumavě
Pohoří na Šumavě
Žofínský prales
Pohořský rybník
Slepičí Hory Stropnice – koupaliště, moderní sportovní hala
Spousty mít k houbaření, sběru borůvek

Nedaleko od nás se nachází další nádherná místa a města, která určitě stojí také za návštěvu:

Český Krumlov
České Budějovice
Hluboká nad Vltavou
Třeboň
Vodní nádrž Lipno

Zima

Přímo za naším penzionem začínají běžecké tratě, které jsou propojeny do blízkého Rakouska. Profesionálně upravené běžkařské trasy jsou v Rakousku u městečka Karlstift. Pro sjezdové lyžaře jsou nedaleko ski areály Karlstift a Harmanschlag. Po celodenním výletu oceníte prohřátí těla v sauně nebo koupel v koupacím sudu přímo pod širým nebem.

Mapa
Vyhlídka Mandelstein (Rakousko)

Lázně Gmünd

Od nás se můžete vydat do termálních lázní Gmünd. Kromě krásné přírody vyzívající k turistice, si můžete užít léčení a odpočinek svého těla pomocí soli. Právě proto se pro ně také někdy užívá název solné lázně Gmünd. Lázně Sole-Felsen-Bad se nachází v městečku Gmünd v Dolním Rakousku. Vzdáleném od nás 29,4 km. K léčení se zde využívá uhličité vody, která je vhodná pro osoby s pohybovým a srdečním onemocněním, s křečovými žílami a vysokým krevním tlakem. Vstřebávání oxidu uhličitého do těla způsobuje roztahování cév, a tak vede ke zvýšenému prokrvení tkání, svalstva i orgánů.

Areál lázní Gmünd

Bazény

Kromě přírodního rybníku si samozřejmě můžete užít sedmi lázeňských bazénů. Termální solná voda o teplotě 32 – 34 °C s různou koncentrací soli do 3 % se nachází ve čtyřech bazénech:

 • skalní solný bazén s protiproudovým kanálem
 • žulová vana
 • relaxační solná laguna krytá
 • relaxační solná laguna venkovní.

Ke sportu a zábavě sportovní bazén a tobogán.

Wellness

Uvítá vás zde příjemné wellness prostředí. To si netradiční a zábavnou formou můžete užít prostřednictvím saunových slavností, které se konají každý první pátek a sobotu v měsíci.


Ve vnitřních prostorách se nachází

 • Achátová sauna využívající léčebných účinků tohoto drahokamu;
 • nejteplejší Křišťálová sauna s teplotou 95 °C;
 • Borovicová sauna provoněná kořeněnou vůní dřeva;
 • Parní jeskyně s hustou mlhou, „hvězdnou oblohou“ a nižší příjemnou teplotou 48 °C.

Ve venkovních prostorách se nachází solná, lesní a panoramatická sauna.

Odpočinek po saunování si můžete dopřát v relaxačních místnostech a jeskyních, například ve skalní jeskyni Hamam, kde ležíte na vyhřívaném růženínu. A pokud při odpočinku toužíte po péči, zajděte si na masáž.


Otevírací doba lázní Gmünd
 • Neděle – čtvrtek 9:00 – 22:00.
 • Pátek a sobota 9:00 – 23:00, taktéž i ve dnech před svátky.
Ceny vstupného do lázní Gmünd
 • Bazény: celodenní vstupné pro dospělého vyjde na 20,50 €
 • Bazény a sauna: dospělí za celodenní vstupné zaplatí 24,50 €

Lázně Harbach

Harbach je obcí mezi vrcholy Mandelstein na severu a Nebelstein na jihu, kde jsou známé rašelinné a klimatické lázně. V Harbachu a okolních osadách Lauterbach a Hirschenwies jsou brusírny olovnatého křišťálu s více jak 200letou tradicí. V Lauterbachu můžete navštívit zahradu lidských práv. Obklopeni přírodou se tady mohou zájemci seznámit s historií a významem lidských práv.

Na tabulích a v umělecky ztvárněných instalacích 12 stanovišť jsou představeny preambule a 29 článků Všeobecné deklarace lidských práv. Ty jsou doprovázeny komentáři Institutu pro lidská práva Ludwiga Bolzmanna. Stanoviště jsou propojená turistickou stezkou.

Vrchol Nebelstein
Vyhlídka Mandelstein (Rakousko)

Lyžařské středisko Karlstift

Lyžařské středisko Karlstift nabízí 3 lyžařské vleky, 6 udržovaných sjezdovek s umělým zasněžováním - všech stupňů obtížnosti, dětský svět, půjčovnu lyží, běžek i snowboardů, ale i útulnou restauraci Karlstifterhütte. Areál nabízí i večerní lyžování (ne každý den).

Na své si přijdou i milovníci běžkařských tratí.

Další zajímavá místa k nakouknutí

Harmanschlag